Kolega Andrzej Pochodaj zaprasza na kurs SRC w dniu 12 listopada 2011 oraz na egzamin UKE we Wrocławiu w dniu 19.11.2011. Wymagane jest minimum 6 osób. Koszt kursu 350 zł od osoby.
Najpóźniej 2 tyg. przed egzaminem należy przeslać wniosek do UKE wraz z dowodem wpłaty za egzamin.
Egzaminy na świadectwo operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej.
Poniżej podaję informacje na temat egzaminu:
Informujemy, że sesja egzaminacyjna na świadectwa (GOC, LRC, ROC, SRC, VHF i IWC) operatora urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej, wyznaczona w harmonogramie na dzień 15 października 2011 r. w Szczecinie, nie odbędzie się z powodu braku zgłoszeń osób zainteresowanych przystąpieniem do egzaminu.
Informujemy, że w dniu w dniu 19 listopada (sobota) 2011 r. o godz. 10.00 na terenie Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, ul. Joliot-Curie 15 we Wrocławiu odbędzie się dodatkowa sesja egzaminacyjna na świadectwa operatora urządzeń radiowych (VHF, SRC i LRC) w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej.
Uwaga:
Wnioski od osób ubiegających się o egzamin, powinny zostać złożone w Sekretariacie Komisji w Gdyni z co najmniej 14 dniowym wyprzedzeniem.
I. Podstawa prawna
Obsługiwanie urządzeń radiowych nadawczych lub nadawczo-odbiorczych wymaga posiadania świadectwa operatora urządzeń radiowych (art. 149 i art. 150 ustawy z dnia 16 lipca 2004 r. Prawo telekomunikacyjne (Dz. U. Nr 171, poz. 1800 z późn. zm.). Świadectwa wydaje Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej na podstawie pozytywnego wyniku egzaminu z wiadomości i umiejętności osoby ubiegającej się o takie świadectwo. Wraz z pozytywnie zdanym egzaminem, dla określonych świadectw, wymagane jest udokumentowanie odbycia szkolenia i praktyki w obsługiwaniu urządzeń radiowych.
Termin złożenia wniosku o wydanie świadectwa, rodzaje i wzory świadectw operatora urządzeń radiowych, zakres wymogów egzaminacyjnych, a także tryb i okres niezbędnych szkoleń oraz praktyki, określa rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2008 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych (Dz. U. Nr 206 poz. 1290).
II. Nowe rozporządzenie o świadectwach
Od 22 grudnia 2008 r. obowiązują przepisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2008 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych (Dz. U. Nr 206, poz. 1290). Rozporządzenie to wprowadza wiele zmian w stosunku do poprzedniego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 29 sierpnia 2005 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych (Dz. U. Nr 168, poz. 1407). Najważniejsze z nich opisane zostały poniżej.
W służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej zlikwidowano praktyki, dotychczas konieczne do uzyskania świadectwa GOC i świadectwa operatora stacji nadbrzeżnej oraz zrezygnowano z konieczności odbywania szkolenia przed przystąpieniem do egzaminu na świadectwa operatora stacji nadbrzeżnej, operatora radiotelefonisty w służbie śródlądowej i operatora łączności dalekiego zasięgu.
Wprowadzono również przepis dotyczący osób posiadających ważne świadectwo tzw. konwencyjne i ubiegających się o jego ponowne wydanie, który umożliwia uzyskanie świadectwa bez konieczności udokumentowania wykonywania czynności operatora urządzeń radiowych w zakresie odpowiadającym rodzajowi świadectwa przez co najmniej 12 miesięcy w okresie jego ważności. Aby ponownie uzyskać takie świadectwo należy złożyć wniosek o wydanie świadectwa w terminie jego ważności oraz zdać egzamin w zakresie określonym w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
W zakresie potwierdzenia odbycia szkolenia teoretycznego i praktycznego określono zasadę, że potwierdzeniem jest zaświadczenie wydane przez ośrodek szkoleniowy.
Wprowadzono również wymóg złożenia wniosku (wraz z wymaganymi załącznikami) o wydanie świadectwa operatora urządzeń radiowych, co najmniej 14 dni przed terminem egzaminu, który osoba ubiegająca się o świadectwo wskazuje we wniosku.
W przypadku nieprzystąpienia do egzaminu, opłata za przeprowadzenie egzaminu (na wniosek zainteresowanego) podlega zwrotowi albo podlega zaliczeniu na poczet opłaty za przeprowadzenie egzaminu w innym terminie, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia o tym sekretarza komisji egzaminacyjnej nie później niż w dniu egzaminu.
Zmieniono także skalę ocen oraz punktację decydującą o ocenie, która może być tylko pozytywna lub negatywna. Wprowadzono przepis zmieniający zasady przystąpienia do egzaminu poprawkowego, który pozwala przystąpić do takiego egzaminu osobie, która uzyskała pozytywną ocenę z co najmniej jednego przedmiotu egzaminacyjnego.
UKE zachęca do lektury rozporządzenia, zwłaszcza przepisów przejściowych i końcowych, które są bardzo istotne przy wymianie świadectw (uwaga: na wniosek osoby zainteresowanejwymianie podlegają tylko ważne świadectwa).
III. Sposób egzaminowania
Dla zapewnienia przejrzystości systemu egzaminowania oraz umożliwienia zapoznania się z formą egzaminowania osobom zainteresowanym przystąpieniem do egzaminu, w załączniku „pytania egzaminacyjne na świadectwo…” zamieszczamy zbiory pytań wraz z trzema odpowiedziami, z których tylko jedna jest poprawna (odpowiedź poprawna zaznaczona jest przez podkreślenie). Pytania odpowiadają wymaganiom egzaminacyjnym określonym w załączniku Nr 5 do rozporzadzenia.
Ze zbiorów tych będą generowane losowo testy egzaminacyjne indywidualne dla każdego egzaminowanego – 5 pytań dla każdego z przedmiotów egzaminacyjnych. Zasady oceny określone są w § 19 w/w rozporządzenia.
Zestaw pytań testowych na świadectwa oraz przykładowe testy egzaminacyjne:
Przykładowe testy egzaminacyjne na świadectwa LRC, SRC i VHF znajdują się w załącznikach u dołu strony.
IV. Wymiana świadectw
Działając w słusznym interesie operatorów urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej, Urząd Komunikacji Elektronicznej przypomina, iż zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 4 listopada 2008 r. w sprawie świadectw operatora urządzeń radiowych (Dz. U. Nr 206, poz. 1290), wydane przed dniem wejścia w zycierozporzadzenia świadectwa:
- operatora łączności dalekiego zasięgu (LRC),
- operatora łączności bliskiego zasięgu (SRC),
o terminie ważności 5 lat, podlegają wymianie, na wniosek osoby zainteresowanej, wyłącznie w okresie ich ważności, na świadectwa LRC i SRC ważne bezterminowo.
Wymiana świadectw w okresie ich ważności pozwoli uniknąć konieczności ponownego przystąpienia do egzaminu na świadectwo.
V. Dokonywanie wpłat za egzamin i świadectwo
W celu uzyskania świadectwa nowego (pierwszy raz) i odnawianego (zmiana terminu ważności), wpłat należy dokonywać na konto:
NBP O/O Warszawa: 75 1010 1010 0060 4422 3100 0000
Tytuł konta: UKE
Tytuł wpłaty: za egzamin i za świadectwo MOR
W celu wymiany świadectwa lub uzyskania duplikatu świadectwa, wpłat należy dokonywać na konto:
NBP O/O Warszawa: 75 1010 1010 0060 4422 3100 0000
Tytuł konta: UKE
Tytuł wpłaty: za świadectwo MOR
VI. Niezbędne informacje i wzory wniosków
Wzory wniosków:
Wniosek o wydanie (ponowne wydanie) świadectwa:
Wniosek o wymianę świadectwa:
Wniosek o egzamin poprawkowy:
UWAGA: Informacje o niezbędnych załącznikach do wniosków dla poszczególnych rodzajów świadectw oraz o wysokości opłat „za egzamin” i „za wydanie” świadectwa podane są na 2-ej stronie wniosku.
VII. Komisja Egzaminacyjna
Sekretariat Komisji Egzaminacyjnej do spraw operatorów urządzeń radiowych w służbie radiokomunikacyjnej morskiej i żeglugi śródlądowej znajduje się w siedzibie Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Gdyni przy ul. Kieleckiej 103.
Przewodniczącym Komisji jest Pan dr Wiktor Sęga, Dyrektor Departamentu Zarządzania Zasobami Częstotliwości w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej.
Sekretarzem Komisji jest Pani Ewa Filc.
Kontakt:
- tel.: 58 624 77 16
- fax: 58 669 23 91
- e-mail: ske_gdynia@uke.gov.pl